fbpx

Luki w uzębieniu nie są zdrowe i każdy brakujący ząb powinien zostać uzupełniony. Istnieje kilka metod uzupełnienia jednego lub kilku zębów. Przestawiamy najpowszechniejsze sposoby ich uzupełnienia.

Miniproteza

Pierwszą możliwością jest wykonanie mini protezy – czyli imitacji zęba wykonanej z akrylu na którym jest umieszczona akrylowa korona. Idealnie uzupełnia lukę. Mini proteza jest mocowana za pomocą metalowych haczyków bądź klamer na wybranych zębach. Nie jest przytwierdzona na stałe, więc może powodować dyskomfort, a widoczne haczyki obniżają walory estetyczne naszego uśmiechu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż jest to najtańsza metoda.

Most adhezyjny na włóknie szklanym

Most na włóknie szklanym jest rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć oszlifowania zębów sąsiednich jak ma to miejsce w przypadku klasycznych mostów porcelanowych. Te rozwiązanie polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących z brakiem zębowym włókna szklanego i odbudowanie na nim korony kompozytowej. Metoda ta umożliwia uzupełnienie luki od razu po ekstrakcji, jako rozwiązanie tymczasowe. Nieodpartą zaletą mostu na włóknie szklanym jest fakt, że może być on zrobiony już na jednej wizycie w gabinecie stomatologiczny, a koszt jest stosunkowo niski. Most adhezyjny wykonywany jest w przypadku braku jednego zęba.

Most porcelanowy na zębach własnych

Kolejną możliwością jest wykonanie mostu porcelanowego. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez pacjentów, gdyż most jest cementowany na stałe w jamie ustnej, nie zawiera żadnych haczyków czy klamer zwiększając komfort użytkowania (odczuwany jak własne zęby).

Most porcelanowy może być wykonany na metalu bądź na cyrkonie. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku mostu na metalu, porcelana pokrywa metalową podbudowę. Natomiast most na cyrkonie wykonany jest z porcelany, która pokrywa podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, gwarantując wysokie walory estetyczne gdyż cyrkon imituje naturalną kolorystykę zęba. Most jest cementowany na stałe, na częściowo oszlifowanych zębach filarowych. Dlatego punkty w moście obejmują także zęby oszlifowane.

Korona na implancie lub most na implantach

Ostatnim rozwiązaniem, a jednocześni najbardziej nowoczesnym jest proces wszczepienia implantów zębowych, czyli wprowadzenie sztucznego korzenia w kość, a następnie umocowanie na nim korony na metalu lub na cyrkonie. Różnica jest taka sama jak przypadku mostów. Wszczepienie implantu nie wymaga oszlifowania zębów, jest to metoda pozwalająca odbudowę uzębienia bez ingerencji w zęby sąsiednie. Proces ten znajduje również zastosowanie w leczeniu całkowitego bezzębia. Umożliwia wykonanie kilka mostów, lub protezę całkowitą osiadającą na implantach.

Zadzwoń Demed Płock